Soutěž o nejhezčího a nejchutnějšího velikonočního beránka

Soutěž o nejhezčího a nejchutnějšího velikonočního beránka 2019

Začátek jara jsme v Muzeu Nové Strašecí zahájili jarními dílničkami, které byly určeny převážně dětem z mateřských a základních škol. Společně jsme si povídali o jarních zvyklostech a pranostikách, navštívili jsme zvířátka na novostrašecké faře, vyrobili jsme zápich do květináče v podobě ptáčka a děti si samy vytvořily jarní pečivo ve tvaru medvídka či kuřátka. Dílničky v muzeu probíhaly po dobu tří týdnů, během nichž do muzea zavítalo více než 450 dětí. Všem dětem i jejich učitelkám děkujeme za jejich návštěvu a těšíme se na další setkání při příští akci.

Vítání jara jsme v muzeu zakončili ve středu 17. dubna 2019 oblíbenou Soutěží o nejhezčího a nejchutnějšího velikonočního beránka. Tradičně se soutěžilo ve dvou soutěžních kategoriích. První kategorii tvořily výrobky dětí do 18 let a ve druhé kategorii mezi sebou soupeřili beránci dospělých návštěvníků a mladých adeptů oboru cukrář. Všichni zájemci mohli své nejlepší výtvory přinést do muzea až do 14 hodin.

V 16 hodin se v muzeu sešla pětičlenná porota, aby ohodnotila nejen vzhled, ale i chuť jednotlivých soutěžních beránků a vybrala vítěze v obou kategoriích.

Jednotlivými členy poroty devátého ročníku soutěže byli:
Mgr. Karel Filip – starosta Města Nové Strašecí,
Mgr. Petr Chochola – ředitel Základní školy J. A. Komenského v Novém Strašecí,
paní Lenka Pelcová – vedoucí odboru kultury a sportu Města Nové Strašecí,
paní Eva Burešová – manželka místostarosty Města Nové Strašecí,
paní Alena Kirpalová – profesionální cukrářka a nositelka mnoha prestižních ocenění z tuzemských i zahraničních soutěží.

Během hodnocení poroty si návštěvníci mohli zpříjemnit čekání na verdikt zdobením velikonočních perníčků, výrobou velikonočního zápichu či poslechem tónů, které se linuly z harmoniky pana Václava Chaloupky.

A jak nakonec dopadl letošní – již devátý ročník soutěže?

V dětské kategorii se nám sešlo šest soutěžních velikonočních beránků, z nichž se porotě nejvíce líbili a cenu za nejhezčího beránka získali:
1. místo – Terezka Ešnerová ze Stochova
2. místo – Michael Ešner ze Stochova
3. místo – Daniel Hoch z Nového Strašecí

A nejchutnějšího beránka v dětské kategorii dle poroty měli:
1. místo – Terezka Ešnerová ze Stochova
2. místo – Tomáš Novotný z Nového Strašecí
3. místo – Michael Ešner ze Stochova

V kategorii dospělí a mladí adepti v oboru cukrář jsme do soutěže přijali deset soutěžních beránků, z nichž se nejvíc líbili a cenu za nejhezčího beránka získali:
1. místo – Michaela Danielová z Integrované střední školy v Jesenici
2. místo – kolektiv studentů 1. ročníku Integrované střední školy v Jesenici, obor Cukrář
3. místo – Zuzana Veselková z Integrované střední školy v Jesenici

V dospělé kategorii dle poroty nejchutnějšího beránka měli:
1. místo – Věra Ledvinková z Nového Strašecí
2. místo – Hana Brinkeová z Nového Strašecí
3. místo – kolektiv seniorů z Alma Mater v Novém Strašecí

Všichni vítězové během slavnostního vyhlášení obdrželi diplom a zasloužené věcné ceny, mezi kterými byla např. různá vína, knihy, dárkové poukazy, květiny, dorty, vzdělávací hry, panenky, lego, atd. Po rozdání veškerých cen jsme soutěžní beránky naporcovali a všichni návštěvnici mohli ochutnat a zhodnotit, zda byl výběr poroty správný.

Rádi bychom touto cestou poděkovali Městu Nové Strašecí a Středočeskému kraji za finanční podporu naší soutěže a zároveň děkujeme všem našim sponzorům, kteří nám darovali věcné ceny pro vítěze:

DroStra s.r.o., Nové Strašecí - Hana Burešová
Fokus Optik a.s., Nové Strašecí
Fotoateliér Eva, Nové Strašecí
Fotolab, Nové Strašecí
Galanterie, Nové Strašecí - Jitka Zímová
Jarmila Chytrá - Lékárna U České koruny
Jiří Červenka - Vydavatelství Gelton
Ladislav Novák - Vinotéka u Býka
Nápoje - František Brada
Partyon - Jiří Liška
Pekařství - cukrářství Hošer, Nové Strašecí
Radka Batelková - Krejčovská dílna U Švadlenky
Xtech electronics s.r.o., Nové Strašecí
Zahradnictví - Jaroslava Lípová
Železářství Soukup - František Pařízek

Děkujeme také všem soutěžícím, porotcům, ale i návštěvníkům. Věříme, že se vám akce líbila a že se zase brzy potkáme v muzeu na nějaké další akci.