O nás

Muzeum T. G. M. Rakovník je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se sbírkovým fondem zaměřeným na daný region, který je prezentován expozicí v Rakovníku v Palačíku plaských cisterciáků. Nejvýznamnější pobočkou muzea je Muzeum T. G. Masaryka v Lánech s expozicí prvního československého prezidenta, kde je prezentována také Masarykova rodina, ale i československé legie a období první republiky. V dalším lánském objektu je představena historie Českého červeného kříže a osobnost Alice G. Masarykové. Muzeum Nové Strašecí je zajímavé keltskou expozicí s výrobou švartnových náramků. Památník Joachima Barranda ve Skryjích vystavuje trilobity a informuje o životě významného paleontologa. Vlastivědné muzeum Jesenice mapuje nejméně osídlenou část středočeského regionu, bývalých sudet.
Počátky muzea souvisejí s činností Čtenářského spolku novostrašeckého a se sběrem hmotných dokladů na Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze roku 1895. Za vznik instituce se považuje rok 1893, kdy byl vytvořen výbor pro zřízení krajinského muzea v Novém Strašecí. Stanovy byly schváleny roku 1894. O rok později se zpřístupnila expozice v jedné místnosti radnice a konala se zde první muzejní přednáška. V roce 1928 se muzejní sbírky stěhovaly do nové budovy okresního domu, kde byly muzeu vyhrazeny dvě místnosti.
Po roce 1940 se muzejní činnost rozrůstala, sbírky se stěhovaly do budovy bývalé školy u kostela (zde byly zpřístupněny v roce 1943), kde je sídlo muzea dodnes.
Po rozdělení novostrašeckého okresu v roce 1960 do dvou okresů (rakovnického a kladenského) se muzeum stává městskou institucí. V roce 1984 bylo přičleněno jako pobočka k muzeu v Rakovníku (Dnešní Muzeum T. G. M. Rakovník).