Odborné přednášky s obrazovou prezentací pro II. stupeň ZŠ a SŠ

lze objednat prezentaci v muzeu i na půdě školské instituce (zdarma či dle uvážení školy)

ARCHEOLOGICKÉ PŘEDNÁŠKY:
 Archeologické výzkumy muzea na Rakovnicku: Poklady studny, Pozdně středověká hrnčířská pec, Komorové hrobky ze starší doby železné v Kněževsi a v Senomatech, Keltové na Rakovnicku, Po stopách zaniklých sídel, Bitva u Rakovníka 1620, Manský systém hradu Křivoklátu, Masaryk a archeologie, Rakovnické archeologické obrázky..
 Archeologie a její místo v České republice
 možnost dalších témat dle výběru vyučujícího
Kontakt: Mgr. Kateřina Blažková, tel.: 731 449 321 e-mail: archeolog@muzeumtgm.cz

ETNOGRAFICKÉ PŘEDNÁŠKY:
Přednášky z oblasti lidové výroční obřadnosti:
Masopustní zvyky (zvyky spojené s masopustním veselím, masky, slavení Masopustu
v tradičních lokalitách naší republiky a na Rakovnicku)
Velikonoční zvyky (tradiční zvyky postního předvelikonočního období a vlastních Velikonoc, zvyky současné)
Filipojakubská noc a slavení májů (historie „pálení čarodějnic“ a slavení májů, zvyky tradiční i současné podoby oslav)
Advent a Vánoce (procházka adventním časem našich předků, slavení Vánoc, současné tradice)
Přednáška z oblasti rodinné obřadnosti:
Od kolébky do hrobu (tradiční zvyky provázející narození, první svaté přijímání, biřmování, svatbu, úmrtí)
možnost dalších témat dle výběru vyučujícího
Kontakt: Mgr. Lenka Šmídová, tel. 733 735 687, e-mail: historie@muzeumtgm.cz

HISTORICKÉ PŘEDNÁŠKY:
 Historie ostrostřeleckého sboru v Rakovníku a fenomén střeleckých spolků v dějinách
 Historie muzejnictví na Rakovnicku
Kontakt: Mgr. Magdalena Elznicová Mikesková DiS., e-mail: reditelka@muzeumtgm.cz
 Dámské odívání v průběhu staletí (historické dámské oděvy od doby románské do počátku 20. století)
 Zikmund Winter (přiblížení života a díla kulturního historika a spisovatele Dr. Zikmunda Wintra s důrazem na jeho desetileté rakovnické působení)
 možnost dalších témat dle výběru vyučujícího
Kontakt: Mgr. Lenka Šmídová, tel. 733 735 687, e-mail: historie@muzeumtgm.cz

PŘÍRODOVĚDNÉ PŘEDNÁŠKY:
 Ze života sov - sovy České republiky (prezentace s poslechem hlasů sov, prohlídkou dermoplastických preparátů a vývržků sov)
Kontakt: Radek Remar tel.: 313 516 26; e-mail: priroda@muzeumtgm.cz