Soutěž o nejhezčího a nejchutnějšího velikonočního beránka

Recept na velikonočního beránk

Soutěž o nejhezčího a nejchutnějšího velikonočního beránka 2024
Příchod jara vítáme tradičně v Muzeu Nové Strašecí společně s dětmi prostřednictvím oblíbeného lektorského programu s názvem "Velikonoční příběh".

Tento velikonoční program probíhal v muzeu každý den od 12. do 27. března 2024, kdy nás během jednoho dne navštívily někdy i tři třídy najednou. Během programu jsme si společně povídali o přicházejících velikonočních svátcích a zvycích. Představili jsme si všechny postní neděle, pašijový týden a jeho jednotlivé dny. S dětmi z mateřských škol jsme zopakovali také všechna domácí zvířátka a jejich mláďátka, která se na jaře rodí. Děti si vyzkoušely řehtání i klapání velikonočními řehtačkami a klapačkami, vyrobily si velikonočního zajíčka a upekly si jidášky, které si s sebou odnesly domů.

Vítání jara jsme v muzeu zakončili ve středu 27. března 2024 oblíbenou Soutěží o nejhezčího a nejchutnějšího velikonočního beránka. Tradičně se soutěžilo ve dvou soutěžních kategoriích. První kategorii tvořily výrobky dětí do 18 let a ve druhé kategorii mezi sebou soupeřili beránci dospělých návštěvníků a mladých adeptů oboru cukrář. Všichni zájemci mohli své nejlepší výtvory přinášet do muzea až do 16 hodin.

V 17 hodin se v muzeu sešla čtyřčlenná porota, aby bodově ohodnotila nejen vzhled, ale i chuť jednotlivých soutěžních beránků, a rozhodla tak o vítězích v obou kategoriích.

Jednotlivými členy poroty dvanáctého ročníku soutěže byli:
1. paní Ing. arch. Eva Volfová z Klubu cesty za poznáním,
2. paní Mgr. Petra Pilátová z Ekocentra Pod Marjánkou,
3. pan Mgr. Karel Filip – starosta Města Nové Strašecí,
4. pan Stanislav Jahelka, DiS. – vrchní strážník Městské policie Nové Strašecí.

Během hodnocení poroty si návštěvníci mohli zpříjemnit čekání poslechem pěveckého vystoupení žáků Základní umělecké školy Stochov pod vedením paní učitelky Naděždy Chrobákové, Elišky Horákové a pana učitele Jana Juráně. Na závěr nám zarecitovala Elenka Hotská. Všem účinkujícím ještě jednou mockrát děkujeme za perfektní umělecká čísla a za jejich ochotu.

V průběhu hudební produkce porotci pilně hodnotili a ochutnávali. Poté zbývalo už jen hlasy sečíst a vyhlásit vítěze. A jak nakonec dopadl letošní – již dvanáctý ročník soutěže?

V dětské kategorii se nám sešlo devět soutěžních velikonočních beránků, z nichž se porotě nejvíce líbili a cenu za nejhezčího beránka získali:
1. místo – Míša Ešner ze Stochova
2. místo – Terezka Ešnerová ze Stochova
3. místo – kolektiv žáků třídy 1.S ze Základní školy Nové Strašecí pod vedením paní učitelky Mgr. Magdaleny Pelcové

Nejchutnějšího beránka v dětské kategorii dle poroty měli:
1. místo – Jiří Valašek z Nového Strašecí
2. místo – Natálka Maiová z Nového Strašecí
3. místo – Elenka Hotská z Rudy

Čestné uznání v dětské kategorii získali Zlata Matějovičová z Nového Strašecí, Elinka Kindlová z Nového Strašecí a František Elznic z Lán.

V kategorii dospělí a mladí adepti v oboru cukrář jsme do soutěže přijali osm soutěžních beránků, z nichž se nejvíc líbili a cenu za nejhezčího beránka získali:
1. místo – Ondřej Růžička z Rudy
2. místo – kolektiv studentů Střední školy a Základní školy Jesenice, p.o.
3. místo – kolektiv studentů Integrované střední školy Rakovník

V dospělé kategorii porotcům nejvíce chutnali tito beránci:
1. místo – kolektiv studentů Integrované střední školy Rakovník
2. místo – Jitka Šnoblová z Nového Strašecí
3. místo – kolektiv studentů Střední školy a Základní školy Jesenice, p.o.

Všichni vítězové během slavnostního vyhlášení obdrželi diplom a zasloužené věcné ceny, mezi kterými byly např. knihy, dorty, kuchyňské spotřebiče a pomůcky (digitální váha, mixér, žehlička, vaflovač, rychlovarná konvice, toustovač), sportovní hry a hračky (lego, koloběžka, skateboard) a mnoho dalších. Po rozdání veškerých cen jsme soutěžní beránky naporcovali a všichni návštěvnici mohli ochutnat a zhodnotit, zda byl výběr poroty správný.

Rádi bychom touto cestou poděkovali Městu Nové Strašecí a Středočeskému kraji za finanční podporu naší soutěže a zároveň děkujeme firmě Pekařství - cukrářství Hošer z Nového Strašecí a Vydavatelství Gelton za věcné ceny pro vítěze.

Děkujeme také všem soutěžícím, porotcům, ale i návštěvníkům.