Výstava - Poslanci na Říšské radě ve Vídni

Muzeum Nové Strašecí ve spolupráci s Mgr. Pavlem Fabinim z Masarykova ústavu Akademie věd a Oblastním muzeem v Lounech vás srdečně zve na výstavu s názvem Poslanci na Říšské radě ve Vídni za volební obvod Nové Strašecí, kterou pro vás otevřeme ve čtvrtek 6. září 2018.

Výstava vás nejprve seznámí s fungováním Říšské rady v posledních desetiletích rakousko-uherské monarchie i kuriovým volebním systémem. V druhé části výstavy jsou potom představena všechna města, která tvořila v letech 1873 až 1907 politický volební obvod. Jednalo se o Louny, Slaný, Rakovník, Unhošť, Kladno, Nové Strašecí a Velvary.

Každému městu je věnován samostatný panel, na kterém si prohlédnete nejen zajímavé dobové fotografie, ale dozvíte se, jak se město vyvíjelo a v neposlední řadě, kdo byl v jeho čele. Města při volbách zdaleka nepostupovala jednotně, ale často proti sobě utvářela koalice, které jim měly zajistit zvolení poslance, jenž by městu nejvíce vyhovoval. Někteří starostové měli dokonce ambice stát se poslanci na Říšské radě. Takovým příkladem byl dlouholetý rakovnický starosta Josef Čermák, který v roce 1897 neúspěšně kandidoval do vídeňského parlamentu.

Mezi devíti zvolenými poslanci byla řada významných osobností. Jmenujme například hraběte Jindřicha Jaroslava Clam-Martinice nebo bouřliváka s modrou krví JUDr. Václava Kounice. Mezi našimi zástupci byli zastoupeni i vědci: významný geolog prof. Jan Krejčí a právní historik prof. Jaromír Čelakovský, který byl synem významného buditele a básníka Františka Ladislava Čelakovského. Nechyběli pochopitelně ani ostřílení politici, například spoluzakladatel Národních listů a přední politik mladočeské strany Julius Grégr.

Zajímalo by vás, kdo ovládal Nové Strašecí - zda to byli mladočeši nebo staročeši? V roce 1877 měli velkou většinu staročeští voliči, ale v dalších volbách se poměr hlasů obrátil a ke konci již zcela dominovali mladočeši. V roce 1883 došlo při volebních agitacích v Novém Strašecí dokonce k vyhrožování a potyčkám, když staročeský kandidát varoval svého soka, aby do města vůbec nejezdil. To vše a ještě mnohem více se můžete dozvědět na naší výstavě, která vám bude k dispozici až do 7. října 2018.