Nová expozice ve Vlastivědném muzeu Jesenice

Milí přátelé,
od března 2020 se může Vlastivědné muzeum Jesenice (pobočka Muzea T. G. M. Rakovník, p.o.) pochlubit novou expozicí s názvem „Poklady ze středověkých tvrzí a hrádků Jesenicka“. Protože původně plánované slavnostní otevření na konci března bylo kvůli pandemii zrušeno, nabízíme veřejnosti prezentaci nové expozice po znovuotevření muzeí komentovanou prohlídkou s autory v úterý 23. června 2020 v 16.00.
Nová expozice představuje vývoj středověkého osídlení Jesenicka, které je od 13. století výjimečné vznikem řady opevněných sídel drobné šlechty, čímž se liší od ostatních částí regionu. Stopy těchto zaniklých středověkých sídel jsou v terénu stále živé a kromě fotografií a plánků můžeme veřejnosti opět představit starší i nové archeologické nálezy z regionu. Nejvzácnějším nálezem je Tleský poklad o 400ks skleněných kroužků, uložených v keramické konvici, který byl nalezen na tvrzišti v Tleskách místním Vlastivědným kroužkem ve spolupráci s Vodáckým kroužkem Havana v roce 1961. Tento vzácný exponát se stal inspirací pro vytvoření trojrozměrného modelu představujícího ves Tlesky s tvrzí ve 13. století.
Vznik expozice podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Středočeský kraj. Záštitu převzalo Národní muzeum v Praze a odborným garantem je Prof. PhDr. Petr Sommer, DSc, držitel ocenění za vědu a výzkum v ČR Česká hlava 2017.
Vstupné na komentovanou prohlídku u příležitosti slavnostního znovu otevření nové expozice je zdarma.