Přednáška - Volyňští Češi, vznik republiky a naše armáda

Jménem Muzejního spolku města Jesenice Vás zveme na přednášku "Volyňští Češi, vznik republiky a naše armáda", která se koná ve čtvrtek 15. 11. od 17 hodin ve Vlastivědném muzeu Jesenice.

Přednáška bude věnována osudům Čechů, kteří se v druhé polovině 19. století rozhodli hledat štěstí v carském Rusku a usadili se ve Volyňské gubernii.

V průběhu desetiletí se stali úspěšnými "kolonizátory" Volyně, dnešní západní Ukrajiny a založili desítky českých vesnic s úspěšným hospodařením.
Hluboce jejich životy poznamenala nejen 1. a 2.světová válka, ale také bolševický režim a ukrajinský nacionalismus.
Nikdy však nezapomněli, že jsou Češi a tak k jejich osudům můžeme přičíst i bojovou účast v řadách Československých legiích, v 1.československém armádním sboru, ale i v západním odboji.