Přednáška Klubu cesty za poznáním - Život a dílo architekta Antonína V. Barvitia

Přednáškový cyklus Příběh architektury (světem architektury s otevřenýma očima) nabízí v březnu další zajímavé téma a tím je architektura 19. století. Celá společnost v této době prochází velkými změnami. Čechy se mění z agrární země v zemi průmyslovou. Technický a technologický pokrok přináší nové požadavky na změnu v organizačním, politickém i kulturním systému, jak celku, tak i jednotlivce. Mění se sociální struktura společnosti. V druhé polovině 19. století české země procházejí národním obrozením, obnovuje se hospodářský, politický a kulturní život. Vzniká řada kulturních novostaveb prezentující instituce, spolky, pojišťovny, banky, radnice, obchodní domy, rovněž reprezentační rodinná sídla. V architektuře doznívá empír a nastupuje styl historizujících slohů. Významným architektem a představitelem neorenesanční architektury byl Antonín Viktor Barvitius (1823 - 1901), se kterým nás seznámí Šárka Těšíková, soukromá badatelka, na přednášce v úterý 19. března 2024 od 17 hodin v přednáškovém sále muzea.